Zruč nad Sázavou

Pojďte s námi objevovat stará tajemství

Zručský zámek, stejně jako jeho park, je dnes stále ještě opředen pavučinou mnoha pověstí a vůbec dohadů o jeho vzniku. Pojďte je s námi na své pouti poznat, a snad i trochu odhalit.

První písemná zmínka o Zruči nad Sázavou pochází z roku 1328, víme však zcela jistě, že původní osídlení je mnohem starší. Předpokládá se, že středověcí osadníci při osidlování Vysočiny postupně pronikali proti proudu řek Sázavy a Želivky. Možná již templářští rytíři vybudovali na skále nad řekou Sázavou hrad střežící důležitou obchodní stezku. Původní dřevěnou tvrz časem nahradila kamenná stavba, která se později přeměnila z hradu na zámek.

Do jeho historie se zapsalo několik významných rodů – mocní a výbojní Kolowratové, Kalenicové, jejichž rodový erb tvoří městský znak, a především Schebkové, kteří provedli přestavbu zručského zámku do dnešní podoby – architektonický klenot pozdního romantismu.

V roce 1948 byl zámek zkonfiskován a po sametové revoluci 1989 vrácen potomkům posledního majitele, od roku 2003 je ve vlastnictví města. V letech 2006–2010 byl za pomoci evropských fondů nákladně rekonstruován a zpřístupněn veřejnosti.

Na zámku samotném si můžete vybrat ze dvou prohlídkových okruhů, a připojit i výstup na věž zámeckou a věž Kolowratskou. V podkroví je otevřeno muzeum Království panenek, jež rozhodně udělá radost malým poutníkům a nejen jim. Děti si vyzkouší v hradním příkopu na rytířské stezce Miloty z Kolowrat, zda by byly platnými členy jeho družiny. Zájemci o regionální dění mohou navštívit i muzeum Od verpánku k Baťovi, zabývající se rozvojem ševcovského řemesla ve Zruči. Nově je v nabídce návštěva unikátní expozice Vodáctví v Čechách.

Za zmínku stojí také dřevěná rozhledna Babka s kovovými prvky, která se nachází v lokalitě Mezi cestami. Cestou tam se dospělí poutníci osvěží a děti se jistě zastaví na kuličkové dráze.

Další tajuplnou zajímavostí je krásný zámecký park, kterého součástí je nezvyklý psí hřbitov. Rod Šebků zde pohřbíval své lovecké psy, které bral skoro jako členy rodiny. Podle historických záznamů zde bylo osm náhrobků, ale do současnosti se dochovaly pouze dva. Uprostřed hřbitova stojí pomník s králíkem a loveckou brašnou.

 

Adresa:
Turistické informační centrum
Zámek 1
285 22 Zruč nad Sázavou

Tel.: 327 531 329
E-mail: infocentrum@mesto-zruc.cz
Web: www.mesto-zruc.cz
Facebook: www.facebook.com

Otevírací doba:

 

pondělí - pátek (22. 4. - 30. 9.)

sobote, neděle, svátky (22. 4. - 30. 9.)

08:00 – 11:30 hod. a 12:30 – 17:00 hod.

10:00 – 11:30 hod. a 12:30 – 17:00 hod.

Vstupné:

Děti, studenti a důchodci
50,- Kč
Dospělí
70,- Kč
Rodinné vstupné
190,- Kč
ZTP a ZTP/P
zdarma

Výše uvedené ceny jsou pro malá okruh zahrnující interiéry zámku. K dispozici je také velký okruh, Kolowratská věž, Vodácké muzeum, Království panenek, Muzeum "Od verpánku k Baťovi", Stezka rytíře Miloty Kolowrata.

Prohlédněte si podrobný ceník vstupného do jednotlivých expozic.

 

Sleva pro poutníky:

Každý druhý poutník ve skupině má vstup na prohlídku zámku ZDARMA! 

Fotogalerie:

Zruč nad Sázavou
zámek Zruč nad Sázavou

Zruč nad Sáz. letecka fotografie
Zruč nad Sáz. letecka fotografie