Český Šternberk

Pojďte s námi hledat poklady Velkého pátku

Český Šternberk je gotický hrad přestavěný na zámek na levém břehu řeky Sázavy. Je postaven na hřebeni skal v nadmořské výšce asi 350 m n. m. Od roku 1958 je chráněn jako kulturní památka ČR a od roku 2008 také jako národní kulturní památka ČR.

Hrad založil kolem r. 1241 Zdeslav z Divišova, pojmenoval jej podle rodového erbu, zlaté osmihroté hvězdy, a podle dobového zvyku poněmčovat názvy, tedy Sternberg (Stern=hvězda, Berg=hora). Je pozoruhodné a výjimečné, že dodnes je hrad v držení tohoto rodu. Nyní je vlastněn už 20. generací potomků zakladatele.

Roku 1467 byl hrad dobyt a poté opraven. Prošel si obdobím gotiky, i stylem raného baroka, kdy se již před původním bytelným opevněním a obranou dala při přestavbě přednost pohodlí jeho obyvatel. Díky proměně životního stylu začátkem 20. století byl hrad elektrifikován a vybudován byl vodovod i ústřední topení.

Podle jedné z pověstí, byl ve skalách v okolí Šternberku ukrytý zlatý poklad. Na Velký pátek, kdy se otevírají poklady, má skála puknout a poklad se sypat do řeky tekoucí pod hradem. Proto lze druhý den v Sázavě nalézt malé kousky zlata.

V roce 1971 byl poklad skutečně nalezen v hradních prostorech. Jednalo se o sbírku cenných uměleckých předmětů ze 17. a 18. století.

Dovolte, abychom vás pozvali k procházce po hradě, při které navštívíte 15 místností bohatě zařízených mobiliářem z různých stylových období. Prohlídku zahájíte v největší z nich, Rytířském sále, kde je k podívání raně barokní štuková výzdoba s aliančními erby rodu Šternberků. Poznáte významné členy šternberské rodiny a nahlédnete do jejich způsobu života. Seznámíte se také s unikátní šternberskou kolekcí mědirytin z období třicetileté války, která je jednou z největších monotematických sbírek grafických listů v Evropě.

Vydejte se s námi poznat život na zámku trochu jinak a podívejte se na standartní prohlídkovou trasu novýma očima! Při naší tak trochu jiné procházce zjistíte, jak funguje domácnost rodiny s devíti dětmi, která bydlí na středověkém hradě a je potomkem jednoho u nejstarších českých rodů.

 

Adresa:
Hrad Český Šternberk
257 27 Český Šternberk 1

Tel.: +420 317 855 101
E-mail: info@hradceskysternberk.cz
Web:  www.hradceskysternberk.cz (majitel), www.hrad-sternberk.cz (NPÚ)

Otevírací doba:

víkendy a svátky (duben až říjen)
úterý – neděle (květen a září)
úterý – neděle (červen až srpen)

Poslední prohlídka odchází 45 minut před zavírací hodinou.

Pro předem objednané skupiny je hrad otevřen po celý rok!

9:00 – 17:00 hod.
9:00 – 17:00 hod.
9:00 – 18:00 hod.

Vstupné:

Děti 4 – 15 let
100,- Kč
Studenti a důchodci
100,- Kč
Dospělí
150,- Kč
Rodinné vstupné
400,- Kč

(2 dospělí a max. 3 děti)

Pro skupiny 10 osob a více je možné objednat noční prohlíku hradu. Vstupné pak bude 300,- Kč/osobu.

 

Sleva pro poutníky:

Zdarma vstup na hladomornu (vyhlídkovou věž).

Fotogalerie: