Ondřejov_Astro_065-m_telescope1- autor Astronomical Institute

S hlavou ve hvězdách

Ondřejovská hvězdárna stojí na kopci Žalov nad řekou Sázavou již více než sto let. V roce 1898 ji nechal vybudovat amatérský astronom Josef Jan Frič jako soukromou observatoř. Secesní budovy a kupole navrhl architekt Josef Fanta.  

Frič hvězdárnu daroval československému státu dne 28. října 1928 u příležitosti výročí nezávislosti. Od té doby observatoř spravovala Univerzita Karlova, až do vzniku Československé akademie věd v roce 1953. V současnosti je hvězdárna jedna z nejdůležitějších součástí Astronomického ústavu AV ČR a patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím v Evropě.  

Snaha o porozumění vesmíru, jakými zákony se řídí, jaký byl a bude jeho vývoj. Co nás čeká v budoucnosti celé Sluneční soustavy. To jsou otázky, které si kladou nejen všichni astronomové.  

Návštěvou hvězdárny v Ondřejově, poznáte nejen velkou osobnost jejího zakladatele, ale dozvíte se něco i o současném trendu české astronomie. Uvidíte historické dalekohledy umístěné v kopuli hvězdárny z roku 1914, ale i dvoumetrový zrcadlový dalekohled, největší v České republice. Celý rozsáhlý areál je upraven jako park se vzácnými stromy a řadou moderních plastik. Podle přání Dr. Josefa Jana Friče je dodnes areál volně přístupný veřejnosti.   

 

Adresa: 

Ondřejovská hvězdárna 
Fričova ul. 298 
251 65 Ondřejov 

Tel.: 725  948  910 
E-mail: exkurze@asu.cas.cz 
Web: www.asu.cas.cz 

Otevírací doba:

 

každou sobotu, neděli a státní svátky (květen–září)

Možnost domluvit prohlídku i ve všední dny pro větší skupinu osob (min. vstupné 400,- Kč.) 

10:00 hod., 13:00 hod. a 16:00 hod.

Doba prohlídky

120 minut. 

Vstupné:

Děti do 7 let
zdarma
Děti 8 - 15 let
20,- Kč
Studenti
60,- Kč
Dospělí
80,- Kč
Důchodci, ZTP a čl. ČAS
40,- Kč

Sleva pro poutníky:

Vstupné v kategorii důchodci, ZTP a členové České astronomické společnosti.

 

Fotogalerie: