Skleněné nádoby

Zažijte krásu křehkého skla

Pojďte s námi příjemně strávit čas v autentickém prostředí areálu sklářské huti František, kterou nechal postavit v roce 1882 Josef Kavalier.

Obdivuhodná krása charakterizuje největší sbírku moderního skla na světě s možností nahlédnout do tajů vzniku a výroby tohoto skvostu.

Jedinečná příležitost vyzkoušet si některou ze sklářských technik a obdivovat práci sklářů, kterým pod rukama vznikají tajuplná a křehká umělecká díla.

Zajímá vás cesta, kterou musí urazit obyčejné zrnko písku, než se promění v křehkou pavučinku? Kolik úsilí musí vynaložit sklář, než kousek beztvaré hmoty promění v jedinečnou ozdobu? Toužíte si něco z toho sami vyzkoušet? Tak neváhejte a navštivte nás!

Z původně chátrající historické památky Huti František v Sázavě vzniklo nově zrekonstruované Centrum sklářského umění, které je od roku 2010 zapsané na seznam kulturního dědictví ČR. Huť František je unikátní památkou prezentující vývoj sklářského umění a řemesla v České Republice.

V Centru sklářského umění naleznete expozici skla, tvořenou mimo jiné jedinečnou dvoupatrovou výstavní síní nazvanou Noemova archa.

Rozsáhlá sbírka, čítající kolem 1 500 předmětů od 500 autorů z celého světa, je majetkem Nadace Josefa Viewegha, která zachránila i chátrající sázavskou huť František. Nadace založila obecně prospěšnou společnost CESTY SKLA, o.p.s. která Centrum sklářského umění provozuje.

Rádi byste si vyzkoušeli nějakou sklářskou techniku? Po celý rok probíhají jednodenní i vícedenní kurzy sklářské tvorby pro veřejnost. Seznámíte se při nich s různými technikami sklářské tvorby jako například rytí skla, pískování, tvorba vinutých perel, tiffany, slinování skla neboli fusing či vitrografie (grafický tisk ze skleněné desky).

Zajímavou zkušenost návštěvníkům nabízejí kurzy hutních technik, kde se naučíte nabrat žhavé sklo z pánve na píšťalu, vyfouknout základní bublinu – kerbl a základní principy ručního foukání a tvarování skla, vše pod vedením zkušeného skláře!

Všechny výrobky, které si vy sami během kurzu vyrobíte, si odnesete domů jako suvenýr a krásnou památku, ke které se budete jistě rádi vracet.

 

Adresa:
Centrum sklářského umění
Huť František v Sázavě
Cesty skla, o.p.s.
Na Kácku 218
285 06 Sázava

Tel.: +420 327 321 809
E-mail:recepce@cestyskla.cz, info@cestyskla.cz
Web: www.cestyskla.cz

Otevírací doba:

úterý – neděle (květen - říjen)

úterý – sobota (listopad až duben)

10:00 – 18:00 hod.

10:00 – 16:00 hod.

 

Vstupné:

Základní
90,- Kč
Snížené
60,- Kč
Rodinné vstupné
260,- Kč

(2 dospělí a max. 2 děti)

Výše uvedené ceny platí pro expozici IGS. K dispozici je též vstup sklářských dílen a okruh "Cesta histori". Podívejte se na kompletní ceník

Sleva pro poutníky:

Vstupné v kategorii snížené vstupné.

Fotogalerie: