Kremešník

Lidé odedávna putovali na různá poutní místa. Vytouženého cíle dosahovali pěšky, často za několik dnů nebo dokonce měsíců. Většinou byli odkázáni na pomoc a ochotu druhých lidí. V posledních letech můžeme pozorovat renesanci poutních cest. Přibývá stále více lidí objevujících jejich hodnotu a kouzlo.

Poutní místa součástí lidské relaxace

Zkušenosti s poutní cestou má i učitelka základní školy Gabriela Kořínková. Vloni se vydala na pěší pouť do Santiaga de Compostely. Na své cestě strávila 6 týdnů a ušla 950 km. Proč?

„Vydala jsem se po CESTĚ“, říká. „Stane se, že se ve vašem životě objeví první impuls – film, dobrá kniha, setkání s poutníkem, návštěva místa kudy vede poutní trasa… A tehdy se vám v hlavě usídlí myšlenka na to, že se po CESTĚ také vydáte. Jednou… Stále to odkládáte, hledáte výmluvy. A pak vám životní situace nedá na vybranou. Cesta si vás přitáhne, uchopí vás, a tak vyrazíte. Uděláte první krok, pak další a cesta si vás podmaní. V čem tkví působivost CESTY? V samotě? Ve zostřeném vnímání okolní krajiny? V překonávání fyzického nepohodlí? V setkávání se s ostatními poutníky? V malých zázracích, které se každodenně na CESTĚ dějí? Nevím. Vím však, že CESTA ve mně stále pracuje, mám ji v sobě a doufám, že opět nadejde den, kdy obuju boty, nasadím batoh a vyrazím“.

Ne každý má však dostatek času jít věhlasnou Svatojakubskou pouť do Santiaga de Compostely. Důvody pro vydání se na ni mohou být různé. Někteří žijeme příliš rušným životem a potřebujeme se ztišit, utřídit myšlenky, najít odpovědi a vizi pro náš další život. Jiní prochází těžkou životní situací. Možná chceme svoji víru v Někoho, kdo nás přesahuje, nějak uchopit a potvrdit. Nebo jen hledáme tip na zajímavou rodinnou dovolenou, třeba i na kolech. Ano, dnes lidé nacházejí možnosti relaxace nejen ve formě pěších poutí, ale novým trendem se stává poutní cykloturistika.

Cykloturistika poutními místy, výborná a nevšední dovolená

Rádi bychom vám představili cykloturistiku poutními místy. Lidem chceme otevřít nové možnosti trávení volného času v přírodě, s využitím aktivního odpočinku. Skvělým pomocníkem a partnerem na cestách vám bude cykloprůvodce. Průvodce popisuje trasy mezi významnými poutními místy Středních Čech a Českomoravské vrchoviny.

Během dvou let, kdy jsem projížděl krajinou na kole, hledajíc klidné a bezpečné trasy, jsem si více a více uvědomoval, jak nádhernou zemi vlastně máme.  Cesty poseté křížky, kapličkami a božími mukami jsou důkazem toho, že naši předci trávili svůj čas ve volné krajině. Stavbou drobných sakrálních staveb vyjadřovali svoji lásku k Bohu. Jako by mu chtěli poděkovat za tu krásu, kterou viděli kolem sebe, a v níž mohli prožívat svůj život zde na zemi. Osobně rád vzpomínám například na trasy kolem řeky Sázavy. Nádherná údolí s poklidnou řekou působí na duši jako balzám. V této souvislosti je asi nejkrásnější úsek z Chabeřic přes Zruč nad Sázavou se svým malebným zámečkem až do Chřenovic.

Jako obyvatele Vysočiny mě překvapila krásná příroda hned za Prahou. Byl jsem natolik okouzlen, že jsem navrhl pro poutníky až 5 tras mezi Prahou a Sázavou. Vyzdvihl bych trasu E. Projíždíte zde přes mnoho potůčků romantickou krajinou Zahořanského údolí. Krajina v okolí Žampachu vám připomene, se svým nejvyšším kamenným železničním mostem v České republice a středověkými zlatorudnými doly, čas minulých staletí. Nemohu ale říct, že jsou ostatní trasy méně krásné. Každá je svým způsobem výjimečná, zajímavá a na všechny rád vzpomínám.

Poznáváte-li rádi českou krajinu i z jiného úhlu pohledu nebo jste zvědaví na atmosféru klášterů (s možností přenocování), tak neváhejte a vydejte se na nevšední pouť na kolech.

Přeji všem poutníkům, aby vzpomínka na CESTU přinášela do jejich srdcí radostné občerstvení.  Šťastnou cestu a jízdu bez nehod!

Petr Holkup,
autor projektu Poutní cyklotrasy