Ne každý z nás v sobě najde dostatek odvahy a odhodlání, času či peněz na to, aby vyrazil na poutní cestu do španělské Compostely, i když je to pro něj velmi lákavé. Jak si tak sním, dostane se mi do rukou brožurka „Poutní cyklotrasou z Prahy na Vysočinu“ a najednou je jasno. Naše 5členná skupinu žen se začátkem srpna 2018 vydá na svou poutní cestu a cílem nám bude nádherný vrch Křemešník. Pomocí průvodce jsme vybraly zajímavá místa na cestě, naplánovaly pěší cca 100 km trasu a zbývající úseky jsme se rozhodly překonat vlakem.

Ve čtvrtek jsme odjely autobusem do Prahy a ubytovaly se v Klášteře u kapucínů na Hradčanech. Prohlídka večerní Prahy, největšího pražského menhiru a místa, kde stávala kaple sv. Matouše, posezení na náplavce za poslechu písní bratrů Ebenových, klidné ubytování u kapucínů včetně laskavé paní Lucie, se kterou jsme ubytování domlouvaly, to vše byly příjemné zážitky a zkušenosti našeho prvního dne. V nohách jsme měli prvních 14 km.

Na pátek jsme si naplánovaly nejdelší úsek trasy dlouhý 36 km. Vyrazily jsme Prahou přes Strahov a Václavské náměstí až na Hlavní nádraží a odtud jsme se vlakem přesunuly do Senohrab. Ze Senohrab přes Ladovy Hrusice a Ondřejov jsme došly do Sázavy. Vzhledem k tomu, že v klášteře bylo plno, zajistily jsme si ubytování v chatce v kempu Sázava.

Sobotní úsek ze Sázavy do Želiva byl proti původnímu plánu plný změn a odpočinku, ušly jsme 20 km, ale i tak byl plný překvapivých a hezkých zážitků: jízda Posázavským vláčkem ze Sázavy na Stvořidla krásnou krajinou podél řeky Sázavy, koupání v lomu u Lipnice nad Sázavou, prohlídka okolí kláštera Želiv či večeře v hotelu Na Kocandě a ubytování u pana Müllera u přehrady Trnávka.

V neděli jsme se vydaly na závěrečný úsek naší poutní cesty. Po snídani a ranní koupeli v přehradě jsme přes Červenou Řečici, Svépravice a Chvojnov doputovaly na Křemešník. Ve vesnici Sázava pod Křemešníkem jsme si daly pozdní oběd a pak už jen unavené ale šťastné „seběhly“ do Pelhřimova. Ušly jsme celkem 100 km. Poutní kartu plnou razítek z míst, která jsme cestou navštívily, máme jako památku a vzpomínku na krásné chvíle a zážitky.

Budoucí poutníky chci upozornit na nutnost včasného rezervování ubytování v klášterech Želiv a Sázava. Pro ubytování v letních měsících myslím slovem „včasné“ rezervovat si ubytování již v dubnu, v květnu bylo bohužel pozdě. Také již není v klášteře Želiv v nabídce ubytování typ „tábor“.

Závěrem příspěvku bych ráda vyjádřila svůj velký dík autorovi příručky panu Holkupovi za skvělý nápad a ucelené podklady, podle kterých je plánování trasy i pro pěší turisty daleko jednodušší.

 

Autorka článku a fotografií: Iva Holadová, Pelhřimov

Komentáře

Děkujeme za komentář!