Poutní cyklotrasa obsahuje dvě cyklistické trasy vedoucí od pražské Lorety na Křemešník v Kraji Vysočina. Raritou této poutní cyklotrasy je, že je možné absolvovat ji v obou směrech!

Poutní cyklotrasa je rozdělena do tří etap, přičemž každou etapu je možné absolvovat v několika variantách. Z nejvíce možností je možné vybírat v první etapě z Prahy na Sázavu, druhá etapa Sázava – Želiv má dvě možnosti a třetí etapa Želiv – Křemešník má tři varianty cest.

 

1. etapa: Praha – Sázava (70 – 89 km)

Objevte krásu cesty z Prahy na Sázavu. Lze ji absolvovat pomocí pěti naplánovaných cyklotras. Rozhodnete-li se zvládnout všechny trasy, poznáte mnoho míst, kde lze načerpat energii, dostatek sil a odpočinout si. Jen namátkově: Březí, kostel sv. Jakuba Většího, Hvězdárna Ondřejovice a tak dále.  Připravte si své svaly na trasy o délce 70 až 89 km.

Podrobný itinerář jednotlivých tras:

 

2. etapa: Sázava – Želiv (60 nebo 85 km)

Součástí této etapy jsou dvě trasy. Svým nohám dáte příjemně zabrat díky vzdálenosti 60 nebo 85 km. Poznejte kouzlo Vysočiny a zastavte se na poutním místě v Ondřejovicích. Poznejte i další zajímavá místa, která vám jsou po cestě nabízena. ?

 

3. etapa: Želiv – Křemešník (35 až 55 km)

Poslední etapa je situována zejména na Pelhřimovsko. I zde najdete mnoho míst, která stojí za návštěvu. Odpočiňte si a načerpejte nové síly v čisté přírodě a okolí Želiva. Nenechte si ujít návštěvu místního kláštera. Příjemný relax vám prospěje na Křemešníku, a pokud najdete ještě dostatek sil, určitě si vyjděte těch „pár“ schodů na místní rozhlednu. Opravdu to stojí za to! Tato etapa zahrnuje 3 trasy o délkách příjemných 35, 40 nebo 55 km.